میخوای کنکور ادبیات فارسی رو 100 بزنی؟

میخوای کنکور ادبیات فارسی رو 100 بزنی؟

میخواهید کنکور ادبیات فارسی رو 100 بزنید؟ با آکادمی دکتر صالحی همراه باشید تا در این زمینه راهنماییتون کنیم و دوره های آموزشی مفید رو بهتون معرفی کنیم.

ادبیات فارسی با ضریب ۴ در میان دروس عمومی بیشترین ضریب را دارد و کسب 100 درصد از این درس می تواند به بهتر شدن عملکرد و رتبه شما کمک کند.

ادبیات در کنکور شامل بخش‌هایی مانند تاریخ ادبیات ، لغت ، املا ، آرایه‌های ادبی و زبان فارسی است که شش سوال به املا و لغت ، چهار سوال به آرایه ها ، یک سوال به تاریخ ادبیات ، نه سوال به قرابت معنایی و پنج سوال به دستور زبان تعلق دارد.

برای اینکه بتوانید در کنکور درس ادبیات درصد بالاتری کسب کنید بهتر است که هرکدام از این پنج مبحث را جداگانه بخوانید و تست ادبیات بزنید.

دانش آموزان باید به ۲۵ سوال این درس در مدت زمان ۱۸ دقیقه پاسخ دهند و زمان پاسخ به هر یک از سوالات ادبیات کنکور حدودا ۴۲ ثانیه است.

در بین دروس عمومی ادبیات فارسی بیشترین ضریب را دارد. همانطور که گفته شد ضریب ۴ در این درس می ‌تواند نقش مهمی در تعیین رتبه نهایی داوطلب داشته باشد.

این به این معنی است که دانش‌آموز باید با تسلط و دقت بیشتری به سوالات این درس پاسخ دهد.

چگونه می توانیم تمامی موضوعات و تست کنکور ادبیات فارسی را ۱۰۰ بزنیم؟

موضوع اول : آرایه های ادبی

برای مسلط شدن بهتر در مبحث آرایه ها بهتر است که اول درسنامه‌ ی تمام آرایه‌ ها را کاملا یاد بگیرید و بعد برای هر آرایه جدا جدا تست بزنید.

مثلا برای استعاره یا برای تشخیص به صورت جداگانه تست بزنید. سپس سعی کنید که تست‌های ترکیبی از آرایه‌ های مختلف را کار کنید و برای این که به مهارت لازم در این کار برسید بهتر است که برنامه منظم و روزانه داشته باشید و هر روز چند تست از آرایه ها را تمرین کنید.

موضوع اول : آرایه های ادبی

آرایه ‌های مهمی مانند جناس یا ایهام که بیشتر حفظی‌ می باشند را یادداشت کنید که قبل کنکور آن ها را مرور کنید و در آرایه‌ های مختلف دیگر اگر مشکل داشتید سعی کنید دوباره به درسنامه مراجعه کرده و تست‌های بیشتری از آن را تمرین کنید.

موضوع دوم : قرابت معنایی و مفهومی

برای مسلط شدن در مبحث قرابت معنایی و مفهومی بهتر است که در ابتدا تمام بیت‌ ها و جملات کتاب درسی را ترجمه کرده و مفهوم آن را یاد بگیرید و بوسیله یک کتاب مرجع که دقیق و کامل توضیح داده باشد آن ها را دریابید ، سپس بیت‌ های مشابه را ببینید و بعد از آن تست زنی را انجام دهید.

برای تسلط به موضوع قرابت ، تست زنی بسیار اهمیت دارد ، بنابراین توصیه میکنیم حداقل تعداد تست ادبیات را به طور روزانه برای این بحث کار کنید.

در هنگام کار کردن بر روی تست ادبیات سعی کنید به بیت‌ ها به صورت کلی نگاه کنید و به جزئیات توجه نکنید و سعی کنید کلمات کلیدی و مهم بیت ‌ها را تشخیص بدهید که سریعتر به جواب برسید.

موضوع دوم : قرابت معنایی و مفهومیدر بخش قرابت معنایی دو نوع سوال وجود دارد که در نوع اول باید بیت متفاوت را پیدا کنید. این کار بسیار راحت است و کافیست بیت ‌های مشابه را بیابید.

در نوع دوم سوالات به این صورت است که باید تشخیص دهید کدام یک با بیت صورت سوال مشابهت یا تضاد دارد.

برای یافتن جواب این سوالات که کمی سخت تر هستند باید هر چهار بیت را بخوانید و بعد از آن بیت مورد نظر را پیدا کنید.

موضوع سوم : تاریخ ادبیات در کنکور ادبیات فارسی

برای مسلط شدن به این موضوع بهتر است که این بحث بارها و بارها تکرار کرده و مرور کنید بخصوص ماه آخر کنکور و سعی کنید آثار را نمودار بندی کنید.

موضوع چهارم : لغت و املا

حتماً لغات در انتهای کتاب درسی را بارها مخصوصاً روز های آخر و نزدیک به کنکور مرور کنید.

سعی کنید کتاب رو بخوانید و در متن هر جا که لغت جدیدی پیدا کردید معنی آن را از فرهنگ لغت پیدا کنید و یادداشت کنید.

حتما نکاتی را که فراموش می کنید و یا یاد گرفتن آن برای شما دشوار است را یادداشت کنید. سعی کنید لغاتی که شباهت املایی دارند را کنار هم جمع کنید.

حتما کلمات را همراه با معنی آن ها یاد بگیرید که بتوانید کلمات با شباهت املایی را تشخیص بدهید که برای مسلط شدن به املا بسیار موثر است.

همچنین لغاتی را که در املای آن ها مشکل دارید در جای خاصی یادداشت کنید و بعدا آن ها را مرور کنید.

موضوع پنجم : دستور زبان

برای مسلط شدن بر موضوع دستور زبان بهتر است که از یک کتاب دستور زبان استفاده کنید و اول یک بار درسنامه این کتاب ‌ها را تمام کنید و بعد از آن تست های کنکور سراسری را چندین بار بزنید.

بعد از تست های سراسری کنکور ادبیات فارسی سراغ تست‌ های آزمایشی بروید.

در هنگام مطالعه درسنامه حتما سعی کنید که نوت برداری و نکته نویسی کنید و هر جا که مشکلی داشتید آن را یادداشت کنید.

همچنین هنگام حل یک تست ادبیات تمام پاسخ نامه آن را با دقت بررسی کنید و تمام جزئیات را مورد توجه قرار دهید.

از نکات مهم دیگر که باید به آن توجه کرد حفظیات و مفاهیمی است که در این مورد در کتاب درسی آمده است.

جمع بندی کلی :

استفاده از کتاب ‌های موضوعی درس ادبیات برای موفقیت در کنکور بسیار مهم و موثر است و افرادی ادبیات را در کنکور ۱۰۰ می زنند که ابتدا درس ‌های ادبیات فارسی را درس به درس بخوانند و کار کنند و سپس با استفاده از کتاب‌های موضوعی و مکمل روی هر مبحث مسلط شوند.

می توانید از کتاب های تست برای سنجیدن خودتان استفاده کنید و اشکالات خودتان را رفع کنید. در ماه آخر هم سعی کنید جمع ‌بندی کامل و منظمی داشته باشید که تاثییر بسیار مثبتی برای شما دارد.

سعی کنید که موضوعات مختلف کنکور ادبیات فارسی را بصورت جداگانه مقطع زمانی مختلف مرور کنید و هم چنین نکته نویسی و نوت نویسی را هم در برنامه خود قرار دهید.

در نهایت اگر به دنبال راهی مطمئن جهت 100 درصد زدن تست کنکور ادبیات فارسی خود هستید ، دوره های آموزشی ما را از دست ندهید. جهت خرید دوره های آموزشی به راحتی هر چه تمام تر سفارش خود را از طریق سایت ثبت کرده و بلافاصله آن را دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست