لغات ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم و برای همیشه یاد بگیریم ؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
لغات ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم و برای همیشه یاد بگیریم ؟

پاسخ به این پرسش از اصلی ترین دغدغه های متقاضیان کنکور در رشته های گوناگون است.

با توجه به ضریب بالای این مبحث در کنکور انسانی ، که ادبیات از دروس اختصاصی آن است و رشته های دیگر از جمله ریاضی ، تجربی و … که ادبیات در گروه دروس عمومی آن ها قرار می گیرد ، متقاضی باید با شناخت شیوه های صحیح یادگیری و تست زنی، در پی ارتقای مهارت خود در این درس و کسب درصد دلخواه در آن باشد.

سوالات ادبیات در کنکور سراسری ، متشکل از بخش های گوناگونی است که بسیاری از داوطلبان از یادگیری برخی آنها نا امید شده و زمانی را صرف پرداختن به آن ها و رفع اشکالات خود نمی کنند.

یکی از این بخش ها، خواندن لغات ادبیات کنکور است که در این مقاله به شیوه های اصولی حفظ کردن آن ها می پردازیم.

 

سوالات مربوط به لغت ، سه تست از تست های ادبیات کنکور را شامل می شوند

دادن پاسخ صحیح به همین سه سوال می تواند بر درصد و رتبه ی متقاضی تاثیر چشم گیری بگذارد. برای یادگیری اصولی این مبحث باید در ابتدا منابع مطالعاتی را شناخته و سپس لغات را به حافظه ی بلندمدت خود بسپاریم.

از ابهامات اولیه ی دانش آموزان این است که آیا تست های لغات ادبیات کنکور سراسری،  فقط شامل واژه نامه ی انتهای کتاب فارسی می شود؟

سوالات مربوط به لغت ، سه تست از تست های ادبیات کنکورپاسخ به این سوال منفی است. التفات به معنی واژگان مهم از متن هر درس از دروس سه کتاب فارسی دهم، یازدهم و دوازدهم که در واژه نامه ی انتهای کتاب درج نشده اند هم الزامی است.

باید بپذیریم که به خاطر سپردن این تعداد از لغت که بسیاری از آن ها در عصر ما مهجور و فراموش شده اند کار آسانی نیست.

به خصوص حالا که دانش آموز کنکوری ، ناچار است که همزمان با ادبیات کنکور، بر مطالب سایر دروس نیز مسلط باشد تا نتیجه ی مطلوب خود را کسب بکند.

 

برای یادگیری معانی لغات متعدد ، می توان از تکنیک های گوناگونی بهره برد:

یکی از این تکنیک های خواندن لغات ادبیات کنکور ترتیب دادن آرشیوهای گوناگون از جمله آرشیو لغات هم آوا و به خاطر سپردن آن ها است.

تکرار و تمرین و بررسی تست های جامع نیز در این زمینه مفید است، چرا که کنکور به خصوص در زمینه ی لغات به گردونه ی قرعه کشی شبیه است و طراحان از میان گروه مشخصی از کلمات دشوار ، تعدادی را برنده اعلام کرده و در طرح تست از آن ها استفاده می کنند.

متقاضی موظف است که حین زدن تست های جامع، علاوه بر بررسی گزینه ی صحیح، مفاهیم درج شده در سایر گزینه ها را آنالیز کرده و نکات مهم آن ها که عامل خطای دانش آموز می شوند را هم دریابد.

 

استفاده از جعبه ی لایتنر

روش دیگری که به یادگیری میق و ماندگار لغات ادبیات کنکور در کوتاه ترین زمان ممکن ختم می شود، استفاده از جعبه ی لایتنر است.

استفاده از جعبه ی لایتنراین شیوه ی مرسوم موجب انتقال لغات از حافظه ی کوتاه مدت به حافظه ی بلند مدت شده و درصد خطا و انحراف ذهن و فراموش کردن مفاهیم هنگام تست زنی را به حداقل می رساند.

اگر هدف شما کسب درصد قابل توجه در ادبیات کنکور است و می خواهید که لغات درج شده در واژه نامه ی انتهای کتاب های فارسی سال های دهم، یازدهم و دوازدهم را در ذهنتان نهادینه کنید و به حافظه ی بلند مدت خود بسپارید به شصت روز زمان احتیاج دارید.

هر کتاب در برگیرنده ی بیست ستون است و در مجموع ، شصت ستون برای مطالعه ی شما وجود دارد که شما با مطالعه ی هر یک از آن ها در یک شب، در انتهای شصت روز بر لغات مسلط می شوید.

البته در حین حفظ کردن معانی و خواندن لغات ادبیات کنکور باید به موارد مهمی توجه داشته باشید.

_ حتما می دانید که خوانش کنکوری دروس با مطالعه ی همان درس برای کسب نمره ی خوب در پرسش های کلاسی متفاوت است.

در خوانش کنکوری ، جزئیات از اهمیت بالایی برخوردار هستند و پرداختن به این جزئیات می تواند تاثیر به سزایی بر نتیجه ی شما بگذارد.

 

نزدیکترین و رایج ترین معنی لغت

در علم لغات ، هر کلمه دارای معانی گوناگونی است که ما حین به کار بردن آن کلمه ، انتقال یکی از آن معانی را در نظر داریم.

همین قانون در تست زنی و طراحی سوالات کنکور سراسری صادق است. پس در انتخاب گزینه ی صحیح، حواستان به معنی دقیق ذکر شده در کتاب درسی و مورد نظر طراح سوالات باشد و از میان معانی گوناگون لغات ادبیات کنکور ، نزدیکترین و رایج ترین معنی لغت را انتخاب کنید.

از دیگر مفاهیم پر اهمیت در گزینش معنای مناسب برای لغات ، توجه به باب و نقشی است که لغت در آن قرار گرفته است.

همانطور که می دانید ، زبان عربی بخش جدایی ناپذیر زبان فارسی است و آمیزش این دو زبان موجب ورود کلمات عربی که قابلیت قرار گرفتن در باب های گوناگون را دارند به زبان فارسی شده است.

مثلا واژه ی کرامت و کریم هر دو از ریشه ی کرم در معنی بخشش هستند؛ اما کرامت به علت مصدری بودن، معنای بخشندگی داده و کریم که در جایگاه صفت تعریف می شود را بخشنده معنی می کنیم.

امیدواریم که با به کار بستن روش های ذکر شده جهت یادگیری لغات ادبیات کنکور و همینطور استفاده از دوره های آموزشی ادبیات آکادمی ، موفق به کسب نتیجه ی دلخواه خود شوید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست