لغات ادبیات را برای کنکور 1401 چگونه بخوانیم؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
لغات ادبیات را برای کنکور 1401 چگونه بخوانیم؟

قطعا برای شما هم سوال است که لغات ادبیات را برای کنکور 1401 را چگونه بخوانیم؟ بطور کلی هر چه دایرۀ لغات شما بیشتر باشد بهتر می‌توانید اشعار و متون مختلف را بفهمید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

اصولاً کسی که لغات کمتری را در حافظۀ خود جا داده است در درک ابیات و اشعار و متون نثر با مشکل مواجه می‌شود زیرا تعداد و انواع متن‌هایی که هر فرد می‌تواند بخواند با دانش لغوی او ارتباط مستقیم دارد.

شما نمی‌توانید با دانستن چند لغت انگشت‌شمار تمام کتاب‌ها را بخوانید؛ از سوی دیگر مهارت دانستن لغت علاوه بر اینکه تعداد متن‌های بیشتری را برای شما قابل خواندن می‌کند، فرصت یادگیری بیشتری را نیز به شما می‌دهد.

در واقع اگر شما لغت‌های بیشتری بلد باشید می‌توانید لذت بیشتری از خواندن آثار مختلف کسب کنید زیرا لذت بردن از هر کتابی وابسته به فهم مطالب آن است و فهم مطالب نیز وابسته به دانستن لغاتی است که در آن کتاب وجود دارد.

اکنون که دربارۀ اهمیت لغت‌دانی حرف زدیم به سراغ مبحث خواندن لغات ادبیات کنکور می‌رویم و برخی نکات را در این زمینه یادآور می‌شویم.

 

نکات مهم در رابطه با مبحث کنکور

دانستن بیشتر و خواندن لغات ادبیات کنکور

مهم‌ترین دغدغۀ داوطلبان پیدا کردن شیوۀ صحیح و اصولی مطالعۀ لغات کنکور به گونه‌ای است که بتوانند در تناسب با زمانی که صرف آن می‌کنند بیشترین بازدهی را بدست بیاورند.

داوطلبانی که گنجینۀ ذهنشان لغات بیشتری را در خود جا داده است به نسبت کسانی که لغات کمتری را فراگرفته‌اند در تست‌های قرابت مفهومی لغات ادبیات کنکور 1401 شانس بسیار بیشتری برای موفقیت دارند.

همچنین دانستن لغات بیشتر حتی در درک و تشخیص بهتر آرایه‌ها نیز به شما کمک می‌کند؛ خلاصۀ کلام آنکه دانستن لغت، کلیدی است که با آن می‌توان تمام درهای ادبیات فارسی را باز کرد.

به همین دلیل به شما توصیه می‌کنم که هیچگاه مبحث لغت و املا ـ علی الخصوص لغت ـ را از مطالعات خود حذف نکنید زیرا ضربۀ جبران‌ناپذیری به نتیجۀ شما وارد خواهد شد.

 

تنها واژه ‌نامۀ انتهای کتاب برای تست لغات ادبیات کنکور 1401 کافیست ؟

داوطلبان باید بدانند که طراحان کنکور برای تست‌های مربوط به لغت تنها از واژه‌نامۀ انتهای کتاب استفاده نمی‌کنند؛ اگر بخواهم حرف آخر را همین اول بزنیم باید بگوییم که تک تک واژگان کتاب درسی شما از ابتدا تا آخر می‌تواند در تست‌های لغت به کار رود.

پس در هر قسمت از کتاب درسی اگر با لغتی ـ چه از نظر املایی و چه از نظر معنایی ـ روبرو شدید که برای شما دشوار یا ناآشنا بود آن را یادداشت کنید و به خاطر بسپارید.

 

لغات هم آوا

نکتۀ مهم دیگر اینکه لغات هم‌آوا همیشه مورد توجه طراحان کنکور سراسری بوده است؛ این لغات هم از نظر معنایی و هم از نظر املایی چالش‌های زیادی را پیشِ روی داوطلبان قرار می‌دهد و به همین دلیل از رایج‌ترین لغاتی که طراحان کنکور برای به دردسر انداختن داوطلبان از آن استفاده می‌کنند هم‌آواها هستند.

داوطلبان می‌بایست پس از مطالعۀ دقیق متن کتاب‌های فارسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به خواندن لغات ادبیات کنکور سراسری سال‌های اخیر بپردازند و اشتباهات خود را یادداشت کنند و به مرور آنها را مرتفع کنند. 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست