سوالات ادبیات کنکور چگونه است ؟ بودجه بندی سوالات به چه شکل است ؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
سوالات ادبیات کنکور چگونه است ؟ بودجه بندی سوالات به چه شکل است ؟

اول هر کنکور سراسری دفترچه عمومی توزیع می شود. اولین درسی که در دفترچه عمومی با آن مواجه می شوید ادبیات است. 18 دقیقه برای زدن 25 تست به شما زمان داده می شود، یعنی برای هر تست 42 ثانیه وقت دارید. سوالات ادبیات کنکور چگونه است و از چه مباحثی می باشد؟ بودجه بندی سوالات ادبیات کنکور سراسری به این شکل است: 3 تست لغت، 3 تست املا، یک تست تاریخ ادبیات، 4 تست آرایه های ادبی، 5 تست دستور زبان فارسی، 9 تست قرابت مفهومی

بنابراین می توان اینطور نتیجه گرفت: 24 درصد املا و لغت، 16 درصد آرایه های ادبی،4 درصد تاریخ ادبیات، 20 درصد دستور زبان فارسی و 36 درصد قرابت مفهومی به خود اختصاص می دهد.

شاید با دیدن این درصدها در ذهن خود شروع به حساب و کتاب کنید و بگویید فلان مبحث را که استعداد بیشتری در آن دارم تمرکز می کنم و فلان مباحث را حذف می کنم. این یک اشتباه بزرگ است.

سوالات ادبیات کنکور نظام جدید مثل یک هندوانه در بسته و غیر قابل پیش بینی می باشد. نمی شود از قبل تعیین کرد کدام مباحث را خواهم زد. در این صورت چه بسا مبحث مورد تمرکز ما دشوار و مبحث دیگر راحت داده شود. در این صورت ما بازنده خواهیم بود.

 

پس کار درست چیست؟ چگونه به ترتیب به سوالات ادبیات پاسخ دهیم؟

سوالات املا و لغت

توجه کنید حدود دو سوم تست های املا و لغت از انتهای کتاب می آید. اغلب تنها یک لغت از متن کتاب می آید. اگر متمرکز و عالی به کل لغات آخر کتاب اشراف پیدا کنید می توانید به کل لغات پاسخ دهید.

چگونه؟ با حذف گزینه و تکیه بر آنچه می دانید. از تست های جامع کنکورهای سابق نیز در نزدیکی کنکور غافل نشوید. لغات داخل متن کتاب که مهم و پر تکرارند نیز در آنها به کرّات مورد سوال قرار گرفته اند.

 

سوالات تاریخ ادبیات کنکور چگونه است؟

شاید برخی بگویید تاریخ ادبیات را برای 4 درصد نمی خوانم. اما حجم تاریخ ادبیات به نسبت یک سوال منطقی است.حذف تاریخ ادبیات به هیج عنوان توصیه نمی شود. با توجه به تمایل کنکورهای سراسری نسبت به سوالات سبک شناسی در تاریخ ادبیات پیشنهاد ما خواندن این مبحث با قرابت مفهومی است.

یعنی همان موقع که درس را یاد گرفتید بر این تمرکز کنید که اثر از چه کسی بود؟ منظوم بود یا منثور؟ داستان اثر را درذهن مرور کنید. به سر فصل نگاه کنید. به نوع اثری که خواندید توجه کنید، غنایی بود یا عرفانی یا …

بودجه بندی سوالات ادبیات کنکور به چه شکل است ؟

سوالات آرایه های ادبی:

سوالات ادبیات کنکور نظام جدید در زمینه آرایه های ادبی معمولا به صورت ترکیبی می آید. اگر حتی یک سوال تک مبحثی بیاید، بیشتر از مباحث: تشبیه، استعاره و مجاز خواهد بود آن هم به صورت شمارشی. هرچه تست آرایه ترکیبی تر و طولانی تر، در اصطلاح خودمانی سوتی طراح بیشتر و زدن تست راحت تر خواهد بود.

زدن تست ترکیبی آرایه مستلزم ابتدا یادگیری مباحث آرایه و سپس کار کردن تست مبحثی و سپس دانستن تکنیک حل تیپ های مختلف تست های ترکیبی آرایه زیر 42 ثانیه خواهد بود. در زدن تست های آرایه تمام آرایه برای ما ارزش و اهمیت یکسان ندارد.

 

سوالات دستور زبان فارسی ادبیات کنکور چگونه است

در هر هفت گروه آموزشی بدون استثنا از دو مبحث  نقش ها و گروه های اسمی سوال خواهیم داشت. مدل ترکیبی نیز جدیدا به تست های دستور زبان فارسی افزوده شده است.

در گذشته بیشتر شاهد این بودیم مثلا مبحث حذف یا شیوه بلاغی که از مباحث خرد دستور محسوب می شوند ممکن بود یک سوال را به خود اختصاص دهند. اما در سوالات ادبیات کنکور نظام جدید شاهد این هستیم مثلا طراح دو بیتی می دهد و در 4 گزینه همزمان تشخیص انواع حذف، شیوۀ بلاغی، جملات ساده و مرکب، زمان افعال و یا حتی نقش را از ما می خواهد.

نکتۀ مهم دیگر در تست های دستور تمرکز سوالات بر روی ابیات است. ممکن است گاهی برای پیدا کردن نقش ها نیازمند دانستن معنی و خوانش درست بیت باشیم.

 

سوالات قرابت مفهومی

با 9 تست ، قسمت هیجان انگیز سوالات ادبیات کنکور نظام جدید است. خیلی از افراد ممکن است در ابتدای ورود به تست ها با خود حساب کنند در صورت زدن این نه تست 36 درصد یکجا را از آن خود خواهم کرد!

این تصور باطل است زیرا در دانش تحلیل متن در ادبیات باید توجه داشت که پیش نیاز درک و فهم یک متن دانستن معنی لغات (لغت)، توجه به نوشتن واژگان ( املا )، دانستن سبک و گروه اثر ( تاریخ ادبیات )، توجه به صنعت های زیبایی به کار رفته در شعر ( آرایه های ادبی )، توجه به نکات تاریخی و نقش واژگان ( دستور زبان فارسی ) می باشد.

در واقع همۀ مباحث پیش نیاز قرابت مفهومی هستند و به طور کاملا زیر پوستی بر درک و فهم ادبی ما از شعر تاثیر می گذارند.

به این نکتۀ مهم توجه کنید اگر به عنوان مثال حدود صد موضوع در ادبیات وجود داشته باشد هر شاعری از ابتدا تا این لحظه با نگاه خود به این موضوعات نگاه کرده است. نگاه های مشترک شعرا به یک موضوع واحد، قرابت مفهومی را شکل می دهد. می توان با یادگیری این موضوعات تکراری هر بیتی به ما داده شود را دریافت و امتیاز این نه تست را از آن خود کرد.

امیدوارم در این مقاله توانسته باشیم پاسخی به سوال شما دانشجوی عزیز که ” سوالات ادبیات کنکور چگونه است ” داده باشیم. در صورت نیاز می توانید دوره های آموزشی ادبیات کنکور را از وبسایت ما تهیه کنید که در آن ها به تفکیک درباره مباحث ذکر شده کاملا توضیح داده شده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست