زمان آغاز مطالعه مبحث سوالات لغت و املا کنکور

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
زمان آغاز مطالعه مبحث سوالات لغت و املا کنکور
سوالات لغت و املا کنکور سراسری شامل ۳ سؤال لغت و ۳ سؤال املا (مجموعاً ۶ سؤال) و ۲۴ درصد از کل سؤالات ادبیات فارسی است. درصد قابل توجهی که تست‌های لغت و املا در کنکور سراسری به خود اختصاص می‌دهد باعث می‌شود داوطلبان کنکور همیشه دغدغۀ به دست آوردن درصد بالای تست‌های مرتبط این مبحث را داشته باشند.

به همین دلیل نیز هست که اغلب دانش‌آموزان در انتخاب شیوۀ صحیح مطالعۀ لغات و یادگیری املای واژگان دچار سردرگمی می‌شوند و یا به امید کوتاه کردن مسیر یادگیری به سراغ روش‌هایی می‌روند که غیراصولی و مضرّ است. در این مقاله سعی می‌کنم مهم‌ترین نکات مربوط به مبحث سوالات لغت ادبیات کنکور و همینطور املا را با شما در میان بگذارم.

 

مبحث سوالات لغت و املا کنکور را کی شروع کنیم ؟

مهم‌ترین سؤال آن دسته از داوطلبان کنکور که دغدغۀ کسب بالاترین درصد را در ادبیات فارسی دارند، مربوط به زمان شروع مطالعۀ مبحث لغت و املا است. به راستی آیا باید بعد از عید شروع به خواندن این مبحث کرد؟

این طرز فکر به این دلیل در ذهن داوطلبان کنکور نقش می‌بندد که مشاوران کنکور معتقدند دروس حفظی را باید پس از عید خواند؛ زیرا مطالبی که نیاز به حفظ کردن دارند باید در نزدیک‌ترین زمان به برگزاری کنکور خوانده شود تا احتمال فراموشی آنها پایین‌تر بیاید؛ اما حقیقت این است که چنین ایده‌ای بسیار مضر است.

اصولاً هنگام به خاطر سپردن مطالب حفظی مانند مبحث سوالات لغت ادبیات کنکور امکان فراموشی وجود دارد و این مسئله قابل انکار نیست ولی باید دانست که اگر پس از مدتی به سراغ همان مطالب برویم با سرعت بیشتری مطالب یادآوری خواهد شد؛ یعنی از آنجا که ذهن با این مطالب آشناست، با دوباره خواندن آنها سریعتر مطلب فهمیده می‌شود و طبیعی است که هر چه این زمان بیشتر باشد و دفعات بازخوانی و تکرار افزایش یابد احتمال یادگیری و تثبیت مطالب در حافظه بیشتر است.

 

احتمال وقوع هر اتفاق پیش ‌بینی ‌نشده ‌ای را بدهید

نکتۀ مهم دیگری که در این زمینه باید یادآوری کرد این است که باید همیشه این احتمال را داد که در بازۀ زمانی پس از عید تا برگزاری کنکور ممکن است هر اتفاق پیش‌بینی‌نشده‌ای رخ دهد و در این صورت داوطلبی که برای رتبه‌های بالا و یا رشته‌های پر متقاضی مانند پزشکی یا فرهنگیان تلاش می‌کند قطعاً ضرر خواهد کرد. همچنین باید دانست که املا بر خلاف لغت، مبحث فرّاری نیست که با گذر زمان از خاطر فراموش شود.

توصیۀ ما این است که داوطلبان از تابستان مطالعۀ مبحث سوالات لغت و املا کنکور خود را آغاز و بعد از عید توجه خود را به لغات آخر کتاب معطوف کنند و سپس به سراغ ۶ تست اول کل آزمون‌های دهۀ ۹۰ ـ یعنی تست‌های لغت و املا بروند و با الگوهای متنوع تست‌های املا و لغت آشنا شوند و خود را امتحان کنند.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست