روش مطالعه تیک 8 برای یادگیری مطالب و حفظ لغات

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
روش مطالعه تیک 8 برای یادگیری مطالب و حفظ لغات
روش مطالعه تیک 8 بر اساس الگوریتمی ساخته شده است که فیلسوف – روان شناس آلمانی هرمان ابینگهاوس مطرح کرد. وی کوشید طرحی ارائه کند که بر مبنای آن، فرآیند تمرین و تکرار تا آنجا ادامه ‌یابد که طی آن ذهن به حد اشباع برسد و این فرآیند را اصطلاحاً «پُرآموزی» می‌نامند.

پُرآموزی به این معناست که هر اندازه تمرین و تکرار شما برای یادگیری مطلبی بیشتر و بیشتر باشد تا جایی که از حد نیاز فراتر برود ذهن شما از آن مطلب آکنده‌تر خواهد شد. بر اساس تکنیک تیک 8 مطالبی که با این شیوه آموخته‌اید در ذهن شما جای گیر‌تر می‌شود طوری که می‌توان ادعا کرد امکان فراموشی آن نزدیک به صفر خواهد بود. روش تیک 8 مبتنی بر یادگیری فعال در فواصل زمانی معین است.

 

چگونه از روش مطالعه تیک 8 استفاده کنیم؟

در تکنیک تیک 8 ، شما با 8 مربع روبرو هستید و پس از هر بار مرور لغات یا مطالب باید در هر کدام از این مربع‌ها بنابر درستی یا غلطی جواب، علامت تیک یا ضربدر وارد شود؛ شما برای هر لغت یا مطلبی باید 8 بار این کار را انجام دهید به این ترتیب که در هر بار مرور اگر درست حدس زده بودید در مربع مربوطه، علامت تیک و اگر غلط حدس زده بودید علامت ضربدر را وارد می‌کنید.

هر اندازه که تعداد حدس‌های شما که منجر به علامت تیک شده است بیشتر باشد بدین معنی است که شما در یادگیری و به حافظه سپردن آن مطلب موفق‌تر عمل کرده‌اید.

به طور معمول اگر بعد از 8 مرور نخست به تعداد 6  تیک از 8 خانه رسیدید فرآیند یادگیری شما موفق بوده است در غیر این صورت باید آنقدر این فرآیند را ادامه دهید که از 8 مرور پایانی به حداقل 6 تیک دست پیدا کنید. امیدواریم با روش مطالعه تیک 8 مطالب در ذهن شما بهتر جای گیرند. جد ااز این روش می توانید از روش جعبه لایتنر نیز برای حفظ لغات کمک بگیرید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست