طرز استفاده از جعبه لایتنر برای حفظ لغات آخر کتاب ادبیات

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
طرز استفاده از جعبه لایتنر برای حفظ لغات آخر کتاب ادبیات

جعبۀ لایتنر یکی از شیوه‌های آشنا و پرکاربرد برای به خاطر سپردن مطالب مختلف به خصوص لغات و جای‌گیر شدن آن‌ها در حافظۀ بلندمدت به شمار می‌آید. مبدع این روش یک آلمانی به نام سباستین لایتنر بود که در دهۀ ۷۰ میلادی توانست شیوه‌ای کاربردی را برای بخاطر سپردن مطالب ارائه کند. اما آنچه ما در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم توضیح شیوۀ لایتنر نیست زیرا این شیوه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد؛ به همین دلیل ما در این گفتار با استفاده از جعبه لایتنر برای حفظ لغات روشی آسان‌تر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. ما می‌خواهیم شما به روشی بهینه به یادگیری لغات بپردازید و تمرکز شما به سمت یادگیری بهتر معطوف شود به گونه‌ای که گویی مشغول یک بازی هستید.

 

فرآیند جعبه لایتنر برای حفظ لغات به شیوۀ بهینه

شما با سه کتاب درسی مواجه هستید که در هر یک ستون‌هایی برای لغات در انتهای کتاب وجود دارد؛ برای مثال اگر شما در مجموع ۶۰ ستون لغت داشته باشید باید برای ۶۰ شب برنامه‌ریزی کنید به گونه ای که در این ۶۰ شب تمام لغات کتاب را مرور کرده باشید. برای این کار شما کاغذهای یادداشتی را روی برگۀ A4 جدا می‌کنید که در یک طرف آن لغت مورد نظر و در طرف دیگر معنی آن را می‌نویسید.

فرآیند جعبه لایتنر برای حفظ لغات به شیوۀ بهینهشب اول

ما می‌دانیم که در روش کار جعبه لایتنر باید ابتدا از قسمت تنگ جعبه آغاز کرد. اما در روش پیشنهادی ما باید از خانۀ بزرگ جعبه شروع کنید. لغات مربوط به شب اول را به درون خانۀ بزرگ منتقل کنید؛

 

شب دوم

شب دوم ستون دوم را می‌نویسیم اما پیش از وارد کردن لغات شب دوم به داخل جعبه، ردیف اول را که مربوط به لغات شب اول است مرور می‌کنید و هر کدام را که بلد بودید به خانۀ دوم منتقل می‌کنید و آنهایی را که بلد نبودید در خانۀ اول نگه‌ می‌دارید.

حال لغات شب دوم را در خانۀ اول وارد می‌کنیم و لغات شب دوم در کنار لغات شب اول که بلد نبودید قرار می‌گیرد.

 

شب سوم جعبه لایتنر برای حفظ لغات

در شب سوم، لغات ستون سوم کتاب را می‌نویسیم و پیش از انتقال آنها به خانۀ اول جعبه، ابتدا لغاتی را که در خانۀ دوم جعبه قرار دارد مرور می‌کنید؛ لغاتی را که بلد بودید به خانۀ سوم منتقل می‌کنید و آنها را که بلد نبودید در خانۀ دوم باقی می‌گذارید.

سپس به سراغ لغات خانۀ اول می‌روید؛ به روش پیشین لغاتی را که بلد بودید به خانۀ دوم منتقل می‌کنید و آنهایی را که بلد نیستید در خانۀ اول باقی می‌گذارید؛ حال لغات شب سوم را وارد خانۀ اول می‌کنید.

جعبه لایتنر

شب چهارم

در شب چهارم ، روش کار جعبه لایتنر به این صورت است که لغات ستون چهارم کتاب را می‌نویسیم و پیش از انتقال آنها به خانۀ اول جعبه، ابتدا لغاتی را که در خانۀ سوم جعبه قرار دارد مرور می‌کنید؛ لغاتی را که بلد بودید به خانۀ چهارم منتقل می‌کنید و آنها را که بلد نبودید در خانۀ سوم باقی می‌گذارید.

سپس به سراغ لغات خانۀ دوم می‌روید؛ به روش پیشین لغاتی را که بلد بودید به خانۀ سوم منتقل می‌کنید و آنهایی را که بلد نیستید در خانۀ دوم باقی می‌گذارید؛ آنگاه به سراغ لغات خانۀ اول می‌روید؛ به روش پیشین لغاتی را که بلد بودید به خانۀ دوم منتقل می‌کنید و آنهایی را که بلد نیستید در خانۀ اول باقی می‌گذارید حال لغات شب چهارم را وارد خانۀ اول می‌کنید.

 

شب پنجم جعبه لایتنر برای حفظ لغات

در شب پنجم، لغات ستون پنجم کتاب را می‌نویسیم و پیش از انتقال آنها به خانۀ اول جعبه، ابتدا لغاتی را که در خانۀ چهارم جعبه قرار دارد مرور می‌کنید؛ لغاتی را که بلد بودید به خانۀ پنجم منتقل می‌کنید و آنها را که بلد نبودید در خانۀ چهارم باقی می‌گذارید.

سپس به سراغ لغات خانۀ سوم می‌روید؛ به روش پیشین لغاتی را که بلد بودید به خانۀ چهارم منتقل می‌کنید و آنهایی را که بلد نیستید در خانۀ سوم باقی می‌گذارید؛ آنگاه به سراغ لغات خانۀ دوم می‌روید؛ به روش پیشین لغاتی را که بلد بودید به خانۀ سوم منتقل می‌کنید و آنهایی را که بلد نیستید در خانۀ دوم باقی می‌گذارید حال لغات شب پنجم را وارد خانۀ اول می‌کنید.

از این به بعد هر شب که به همین ترتیب طبق روش کار جعبه لایتنر لغات را نوشتید لغاتی را که از ستون پنجم فراگرفته‌اید از چرخه خارج کنید و چرخه را ادامه دهید.

 

پیشنهاد

جعبه را می‌توانید روی اُپن آشپزخانه، میز مطالعه و یا مکان‌هایی که در موقع استراحت از آن استفاده می‌کنید قرار دهید و روزانه بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به صورت بازی از آن استفاده کنید.

با استفاده از این روش طی ۶۰ روز لغات کتاب ادبیات را مرور کرده‌اید. اگرچه این روش با روش لایتنر دارای تفاوت‌هایی است اما در جای خود کارایی لازم را دارد و از آن بسیار بهره خواهید برد. جعبه لایتنر برای حفظ لغات را می‌توانید از سایت دیجی‌کالا یا شهرکتاب تهیه کنید که قیمت مناسبی هم دارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست